Butorowy Wierch

0 Comments


Butotowski Wierch (1160 m) – lesiste wzniesienie w Paśmie Gubałowskim, nieprawidłowo nazywane Butorowy Wierch. Można się tam dostać na dwa sposoby:

-z góry na dół,

Z Gubałówki przejść pasmem do Butorowego, a następnie zjechać kolejką krzesełkową ze wzgórza podziwiając przy tym otaczający nas krajobraz.

– z dołu do góry,

Z centrum maszerujemy ulicami Krupówki i Kościeliską (Papieskim szlakiem) do willi „Cicha”. Dalej udajemy się do ul. Powstańców Śląskich podziwiając chatę słynnego przewodnika Macieja Sieczki. Od niej w lewo idziemy na polanę Szymoszkową. Mijamy hotel „Orbis – Kasprowy”. Dalej zmierzamy do osiedla Bór, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki – z centrum ok. 40 min.

Krzesełka wspinają się na szczyt Butorowego Wierchu. Z lotu ptaka „zaglądamy” gospodarzom w okna, obserwujemy piękne widoki oraz leśną florę i faunę.

Na grzbiecie znajduje się bufet dla spragnionych. W kierunku wschodnim można dojść lasem do rozdroża na Pałkówce i dalej grzbietem w 25 min. do stacji kolejki na Gubałówce. Z Pałkówki w kierunku północno zachodnim wiedzie czerwony szlak w kierunku Chochołowa.

Tagi: