Granią nad Doliną Bystrej

0 Comments


Piękny krajobrazowo i wygodnie wytrasowany szlak stokowo – grzbietowy. Wiedzie głównie po stronie słowackiej. W zimie staje się niebezpieczny.

Ścieżka zaczyna się nieco powyżej siodła ludnej zwykle Suchej Przełęczy (1950 m) i przecina trawersem południowy stok Kasprowego Wierchu. Docieramy do grani, tutaj możemy podziwiać widok na Dolinę Goryczkową. Idziemy dalej, szlak obniża się na Goryczkową Przełęcz nad Zakosy (1816 m). Następnie maszerujemy przez około 10 minut trawersem w poprzek południowych zboczy Pośredniego Wierchu Goryczkowego (1873 m), który doprowadza nas do podwójnego siodła Goryczkowej Przełęczy Świńskiej (1801 m).

Podchodzimy teraz grzbietem, podziwiając wspaniałe widoki. Zielone łąki Doliny Cichej i Kop Liptowskich ostro kontrastują z czernią skał Tatr Wysokich, piętrzących się na dalszym planie. Masyw szczytowy Goryczkowej Czuby (1913 m) ścieżka omija po południowej stronie, przekraczając skalne żeberka. Szczyty i turnie w grani zbudowane są z granitoidów, a my cały czas wędrujemy przez obszar nazywany : „ wyspy krystalicznej Goryczkowej”, sięgającej od Beskidu po Kopę Kondracką.

W 45 minut od Kasprowego osiągamy przepaścistą od północy Kondratową Przełęcz. Szlak prowadzi nas teraz po południowej stronie grani, obchodząc w około 20 minut skalne Suche Czuby – Wielką, Pośrednią i Małą (wysokości około 1800 m), pooddzielane szczerbami przełęczy, z których spadają do Suchej Doliny Kondrackiej urwiste żleby. W przełęczkach możemy zaobserwować zjawiska mylonityzacji i mineralizacji. Pod końcowymi skałkami możemy się schować w razie deszczu.

Sucha Przełęcz Kondracka oddziela Suche Czuby od Suchego Wierchu Kondrackiego, ustawionego w poprzek grzbietu głównego. Warto stąd rzucić okiem w głąb odludnej Suchej Doliny Kondrackiej i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie idziemy dalej, a szlak wstępuje na grań, a z niej na północne stoki, którymi ponad dnem rowu grzbietowego – obchodzi szczytowe wypiętrzenie Suchego Wierchu Kondrackiego (1890 m), sterczące już poza linią graniczną. Z Kasprowego Wierchu wyprawa może zająć około 1.30 godziny.

Tagi: