Liptowska grań Zakopane

0 Comments


Wycieczka liptowską granią jest jedną z najpiękniejszych, choć daleką wyprawą grzbietem głównym Tatr Zachodnich. Z Wołowca (2064 m) maszerujemy szlakiem, który biegnie w kierunku wschodnim, skalistą pozębioną granią (niewielki stopień trudności) ponad najwyższym piętrem Doliny Jaminickiej, na którym znajdują się Jamnickie Stawy.

Po lewej stronie widzimy piarżysty kocioł Dziurawego. Mijamy Dziurawą Przełęcz, a potem małe okno skalne. Maszerując możemy podziwiać ładne widoki na grupę Rohaczy – Wierzchołek Łopaty (1958 m), a potem omijamy w kierunku południowo – zachodnim stok. Dalej schodzimy dość długim szlakiem na Niską Przełęcz, a następnie przez około 40 minut podchodzimy na Jarzębczy Wierch (2137 m).

Wierzchołek odsunięty jest nieco na południe, a widoki z grzbiet warte są dłuższego postoju. Dalej udajemy się granią, miejscami skalistą przez około 15 minut na Jarzębrzą Przełęcz (1904 m), z której dalej wspinamy się na szczyt Kończystej nad Jarzębczą (2002 m).

Na południu rozciąga się Dolina Raczkowa z grupą Raczkowych Stawów, dalej szlak przekracza Starorobociańską Przełęcz.

Ścieżka przez jakiś czas wznosi się łagodnie, a potem pnie się stromo na wyniosłość Starorobociańskiego Szczytu (2176 m). Widok z wierzchołka jest piękny i warto go „odwiedzić – duma Tatr Zachodnich.

Tagi: