Kolejką na Kasprowy Wierch

0 Comments


Powietrzna podróż na główną grań Tatr jest zwykle centralnym punktem w programach wycieczek zbiorowych. Kolejka kursuje od rana do późnego popołudnia. Pobyt na Kasprowym Wierchu z biletem powrotnym trwa 1.40 godziny. Czas zjazdu podany jest na miejscówce. Cała wycieczka zajmuje zwykle pół dnia. Warto pamiętać o cieplejszym okryciu.

Do Kuźnic udajemy się samochodem lub busem. Dolna stacja stoi na wysokości 1023 m, na miejscu wielkiego pieca dawnej huty.

Wagoniki suną z prędkością 8 m/ s (zwalniając na podporach do 6 m/s). Liny rozpięte są nad lasami Doliny Bystrej, na której szerokim dnie wyraźnie zaznaczają się wały moren bocznych. Po lewej stronie jaśnieje Dolina Jaworzynka , a po prawej widzimy pod Krokwią (1378 m) drewniany klasztor Albertynek, a dalej Kalatówki. W górze zespół klasztorny braci albertynów. W pobliżu III podpory mijają się wagoniki. Możemy podziwiać Dolinę Kondratową, ponieważ widzimy ją w całej okazałości. U stóp Kalackiej Turni (1383 m) srebrzy się Wywierzysko Kalackie.

Po wschodniej stronie wzrok nasz przyciąga biały mur Kasprowskich Turni. Pierwszy odcinek ma 2000 m długości i pokonuje wysokość 300 m. Po paru minutach kolejka zwalnia . Dotarliśmy do Myślenickiej Turni (1352 m) – wapienne wypiętrzenie w północnym ramieniu Kasprowego Wierchu , gdzie przesiadamy się do drugiego wagonika. Jest ona pośrednią stacją . Na Myślenickich Turniach trasa kolejki zmienia kierunek o 30°, wiodąc nad lasami Doliny Goryczkowej, w górze rozwidlonej w dwa kotły polodowcowe. Długość górnego odcinka wynosi 2290 m, a różnica wysokości 610 m, średnie nachylenie wzrasta więc do 20%. Przed nami piękny widok na Halę Kondratową z Giewontem (1895 m) i bocznymi dolinami, podchodzącymi pod grzbiet główny.

W Dolinie Goryczkowej widać trasę wyciągu narciarskiego, a także Niżnią Goryczkową Rówień. Liny kolejki przechodzą teraz skosem przez grzbiet – ponad wysokogórską z wyglądu Doliną Suchą Kasprową. Tuż z prawej obrywają się skały granitowe. W dole przesuwa się kamieniste dno Doliny Suchej Kasprowej, która stanowi klasyczny kocioł polodowcowy. Trasa kolejki osiąga tu maksymalne wzniesienie – 180 m. Do górnej stacji dobijemy obok igły skalnej zwanej Palcem. Budynek stacyjny stoi poniżej wydłużonego wierzchołka, na wysokości 1959 m. Mieści on dużą restaurację, poczekalnię, przechowalnię sprzętu narciarskiego oraz niewielki hotelik.

Z tarasu otwiera się panorama Doliny Gąsienicowej z królującą nad otoczeniem Świnicą (2301 m). Spacerowy chodnik długości 150 m prowadzi nas na Suchą Przełęcz (1950 m) w grzbiecie głównym, skąd widać Dolinę Cichą oraz grupę Krywania i masyw Kop Liptowskich. Na szczycie stoi obserwatorium meteorologiczne zbudowane w 1937 roku. Obserwatorium jest najwyżej usytuowanym budynkiem w Polsce. Z dolin Gąsienicowej i Goryczkowej wchodzą na szczyt tylko zimą wyciągi narciarskie. Wejście na panoramiczny wierzchołek Kasprowego Wierchu (1987 m) trwa około 8 minut, z którego rozpościerają się widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie.

Tagi: