Dolina Olczyska i Kopieniec

0 Comments


Dolina Olczyska i Kopieniec – bardzo interesujący okrężny szlak, dzięki któremu można poznać wschodnią część Regli Zakopiańskich. Wycieczka piesza może zając nawet około godzin.

Do Jaszczurówki dojeżdżamy drogą, która przekracza kilka razy potok (pienisty i bardzo hałaśliwy) os niewielkim spadku. Wzdłuż potoku występuje olsza szara, wędrując wiosną możemy dostrzec kwitnienie kaczeńców górskich.

Po prawej ze zbocza wyrasta turnia zwana „Piórem”, dalej udajemy się lasem do polanki Brylówka ( z fundamentami gajówki). Po lewej stronie widzimy stoki Małego Kopieńca (Mały Regiel) z jednym z największych w Tatrach skupiskiem sosny zwyczajnej.

Dolina rozszerza się dalej, a my wędrujemy drogą, która oddala się od potoku i wprowadza nas na północno – wschodni skraj polany Olczysko (1040 – 1100 m). Dalej idziemy wzdłuż polany, a potem skręcamy w lewo gdzie ścieżka wznosi podnóżami Suchego Wierchu.

Na polanie Kopieniec, wiosną masowo kwitną krokusy. Szlak biegnie w lewo wzdłuż świerków na kamienistą ścieżką, która pnie się do góry – Kopieniec (1328 m) zwany też Wielkim Kopieńcem. Widok z wierzchołka jest malowniczy.

Ładnie prezentuje się stąd mur szczytów nad Doliną Gąsienicową. Szlak zbiega na północ skalistym grzbietem Kopieńca. W pobliżu kamiennego krzyża schodzimy do lasu, gdzie znaki prowadzą na Toporową Cyrhlę (1000 m).